Kloubový nakladač Weidemann ideální i do komunálu

Kloubový nakldač Weidemann - pomocník i v komunální sféře - se v praxi výborně osvědčil

Časopis: Komunální technika

Téma: Nakladače, doprava, manipulace

Vydání: 6/2016

Vydavatelství: Profi Press s.r.o.


Když jeden adaptér nestačí

Veškeré práce běžné pro provozy technických služeb zajišťuje pro město Mšeno i přilehlé obce středisko organizačního a správního odboru místního městského úřadu. Necelé dva roky vydatně pomáhá čtyřem stálým pracovníkům střediska kloubový nakladač Weidemann 3070CX80 v agregaci hned s několika adaptéry.

Město Mšeno se svými zhruba 1500 obyvateli se nachází na Mělnicku ve Středočeském kraji a jeho katastrální výměra dosahuje téměř 27 km2. Pro zabezpečení komunálních činností a správu majetku jde tedy pro zaměstnance střediska o poměrně velkou porci práce. Proto každá moderní profesionální technika výrazně pomůže a práci usnadní. „Například při sečení travnatých ploch, nebo v zimě při úklidu sněhu pomáhají brigádníci, ale spolehnout se na to vždy nedá a povinností přitom přibývá. Kupříkladu údržbu zeleně řešilo město v minulosti částečně službami, teď se o zeleň staráme my, pomáháme i při svozu tříděného odpadu v místech, kam se velké svozové soupravy nedostanou, v létě i v zimě udržujeme městské komunikace, v naší správě je městské koupaliště a údržbu musíme zajistit i v přilehlých vesnicích. Proto hodně pomohlo pořízení nového kloubového nakladače,“ říká vedoucí střediska technických služeb Pavel Nečas.

Od bioodpadu k dalším činnostem

Kloubový nakladač zakoupilo město Mšeno před necelými dvěma lety především za účelem řešení zpracování bioodpadu. „Posečenou hmotu k nám svážíme i z okolních vesnic, zde ji skladujeme a průběžně je odvážena do kompostárny, kterou provozuje firma N&N Košátky. Díky variabilitě pracovních adaptérů, které byly součástí dodávky nového nakladače, si stroj poradí nejen s nakládkou trávy a spadaného listí, ale i větvemi a podobně. Proto nám pomáhá také i při údržbě městských lesů při úklidu klestu. Ovšem manipulací s bioodpadem výčet nasazení stroje zdaleka nekončí,“ uvedl Pavel Nečas.

Prakticky denně, v zimě i v létě

Kromě nakládky a manipulace se zelení je kloubový nakladač nejvíce využitý v agregaci s cepákovým čelně neseným mulčovačem Maschio Birba. „Stejně jako u každého nového všestranného stroje se i pro náš nakladač nacházela práce postupně a stále jí přibývá. Kromě zeleně ve městě jsme začali udržovat i příměstské úvozové cesty a jejich okolí a nakladač s mulčovačem nasazujeme kromě křovinořezů a další techniky v rámci možností i tam. Ostatně o vytížení této agregace dostatečně vypovídá fakt, že po roce provozu již budeme muset vybavit mulčovač novou sadou nožů, jelikož často pracuje opravdu v náročném terénu,“ popisuje Pavel Nečas další možnost využití nakladače.

Stroj se nezastaví ani v zimních měsících, i když poslední dvě zimy byly mírné. Pomáhal při dopravě a manipulaci posypových materiálů, v případě nutnosti může nakládat shrnutý sníh, který je třeba především ze středu města odvážet a pracovat by mohl i se sněhovou radlicí a sypačem. A vytížený je též při transportu štěpky a pelet, se kterými se topí například v místní škole. „Dříve jsme tyto činnosti zajišťovali s traktorem s čelním nakladačem, ale práce s kloubovým nakladačem je mnohem efektivnější. Jde skutečně o multifunkční a velice obratný stroj, který zastane práci i tam, kde jsme si museli mechanizaci najímat a pochopitelně za ní platit. Díky svým rozměrům projede všude, jeho kvality si chválí i obsluha, za kterou zůstává hodně dobře odvedené práce,“ hodnotí Pavel Nečas.

Jak dále uvedl, stroj zatím odpracoval 625 motohodin a nevyskytly se na něm podstatnější závady. Stroj uživatele plně uspokojil svou velikostí i výkonem, i když v původní úvaze bylo i pořízení většího výkonnějšího nakladače. Podle vyjádření obsluhy jde pro středisko určitě o jeden z nejdůležitějších a nejvytíženějších strojů. „Jedna lžíce ale nestačí. Každému, kdo si chce kloubový nakladač pořídit, doporučuji i nákup co nejvíce adaptérů, možnosti využití se tak mnohokrát zvyšují,“ upozornil Pavel Nečas.

Od malého po velké

Kloubový nakladač Weidemann 3070CX80 i potřebné adaptéry dodala do Mšena pelhřimovská společnost CIME, která tuto značku na českém trhu zastupuje. „V nabídce máme přes 30 modelů v celé škále výkonů a rozměrů včetně čtyř typů teleskopických manipulátorů této značky. Dodaný stroj pracuje bez teleskopického ramene, stejně jako další stroje Weidemann je opatřen kyvným kloubem s úhlem výkyvy 12 stupňů na každou stranu, takže i při práci v nerovném terénu jsou všechna čtyři kola vždy na podložce. Obsluha ocení perfektní výhled z prosklené kabiny, díky kterému má dokonalý přehled o práci adaptérů. Přídavného nářadí je k dispozici celá řada a zahrnuje adaptéry na letní i zimní práce od sečení a mulčování, přes zametací kartáče různých variant, vrtáky, možnost agregace podkopového ramene až po zimní údržbu komunikací se sněhovou radlicí, frézou i sypačem. Samozřejmostí je široký výběr lopat, vidlí a dalších nakládacích a manipulačních mechanismů,“ shrnuje největší přednosti kloubového nakladače Michal Razima, obchodní zástupce společnosti CIME pro značku Weidemann.

Zmiňovaná kabina, kterou je možné vybavit klimatizací, je bočně výklopná, což značně usnadňuje běžnou údržbu stroje. Ve standardu je stroj vybaven originálním upínáním Weidemann, ale lze využít i univerzálního euroupínacího systému. V každém případě se na stroj dá agregovat prakticky cokoli. Uživatel tak může pracovat i se starším nářadím zakoupeným dříve od jiných výrobců.

Pohonnou jednotkou stroje Weidemann 3070CX80 je čtyřválcový vodou chlazený motor Deutz o maximálním výkonu 55 kW při 2300 ot/min. Nosnost v lopatě na výložníku dosahuje 3009 kg, při použití paletizačních vidlí je nosnost 2589 kg. Pojezdová rychlost se pohybuje v rozmezí 0 až 20 km/h. Ovládání funkcí stroje je řešeno multifunkčním proporcionálním joystickem. Pro ještě větší možnosti využití je možné přidat zadní okruh hydrauliky (např. sklápění připojeného valníku), přídavný hydraulický okruh je možné instalovat i vpředu.

Kloubové nosiče Weidemann jsou v různých variantách a modelech v České republice známé zatím především v zemědělských provozech, nicméně příklad ze Mšena dokazuje, že i v komunální sféře mohou najít široké uplatnění.

Text Roman Paleček
Foto autor a archiv

Více o kloubových nakladačů Weidemann ZDE

Máte dotaz? Napište nám