Sekačka, která splnila všechna očekávání

Sekačka Walker - multifunkční stroj, minimální údržba, ideální pomocník

Časopis: Zahradnictví

Téma měsíce: Technika pro zahradníky

Vydání: 6/2016

Vydavatel: Profi Press s. r. o


Sekačka, která splnila všechna očekávání

Svažitý travnatý terén bývá oříšek udržovat a když jde navíc o sad, pracnost sekání se ještě umocňuje. Petr Liškař měl při výběru travní sekačky tři hlavní kriteria: vejít se pod koruny ovocných stromů, snadno obsekat trávu kolem jejich kmenů a bez problémů zvládnout svažitý terén. Ze dvou favoritů jej přesvědčila sekačka Walker, když si ji vyzkoušel na předváděcí akci společnosti CIME, s. r. o.

V současnosti sekačka v sadu v Kobeřicích u Brna dobře slouží již osm let a sekání je podle jejího majitele zábava. Seče s ní téměř celá rodina. „Sekačka Walker má garantovanou dostupnost 20°, ale osobně s ní seču na padesáti- i více stupňovém svahu. Lehce si poradí s hodně vysokou trávou, posekal jsem s ní i nálet křovin,“ začal vypočítávat přednosti P. Liškař.

Ovládání stroje je umístěno na boku – pákou si uživatel nastaví rychlost, kterou chce jet dopředu a pomocí dvou páček brzdí. „Ovládám stroj jen dvěma prsty a je to tak automatické, že na to nemyslíte,“ uvedl. Sekačku Walker používá pro sečení trávy zhruba na jednom hektaru plochy vesměs v prudším terénu. Poseče nejen vlastní zahradu, ale po dohodě i okolním sousedům. „Dříve jsem měl sekačku s pojezdem a sekání mi zabralo asi osm hodin. Teď celou plochu poseču zhruba za dvě hodiny,“ pochvaluje si P. Liškař.

Minimální údržba

Údržba sekačky je podle něj velice jednoduchá – jednou za rok vymění olej, případně olejový filtr. Po sekání je dobré lištu umýt proudem vody z hadice nebo vysokotlakého čističe. Sekací lišta je snadno přístupná díky tomu, že ji lze vertikálně otočit. Voda se k ložiskům nedostane, jsou krytá jednak unašečem a jednak plechem. „Nože si brousím sám, nebo koupím nové, když utrpí úhonu, jeden stojí kolem 500 korun. Nože jsem musel měnit, jen když jsem přejel zeměměřický kolík,“ vysvětlil P. Liškař. Stroj tedy nepotřebuje zvláštní údržbu. Za osm let provozu jen jednou prosakoval olej kolem hřídele, a to spravila firma na počkání, jinak jsem neřešil žádný problém,“ uvedl.

Multifunkční stroj

V sadu, kde pěstuje P. Liškař polokmeny a vysokokmeny meruněk, třešní, višní, hrušní, jabloní a mandloní, seče trávu na výšku šest centimetrů, hrbolatější terén na osm centimetrů. Výšku sekání lze u této sekačky nastavit od jednoho do 10,5 cm. Stroj má záběr žací lišty 107 cm a je určený k mulčování. Díky subtilní šířce snadno projede mezi stromy.

„Musel jsem udělat několik drobných úprav – pneumatice jsem odřezal špuntíky, aby stroj v kopci neklouzal. Používám jej i k převážení vozíku s nákladem, takže potřebuji trakci. Na podzim si k němu přidělám hrábě, které jsem si vyrobil a shrabu listí z celého pozemku. Používám jej také jako nosič pro motorový mlžič,“ vypočítal možnosti stroje.

V sadu na svahu

„Na stroj je spolehnutí, nemá šanci se převrátit, na rozdíl od souseda, který se tu už převrátil s traktůrkem. Zespodu sekačky je bezpečnostní spínač – kdyby obsluha vypadla, zastaví stroj. Strom se strojem jednoduše obkroužím. Seče pět milimetrů od hrany, proto pro něj není problém ani sekání u stěny, vezme trávu téměř beze zbytku. Mám vyzkoušené, že i s připřaženým vozíkem má Walker perfektní manévrovatelnost,“ vysvětlil P. Liškař.

„Pořizovací cena stroje byla 120 000 korun a investice nelituji dodnes. Stroj je velmi výkonný – dokáže jet rychlostí 12 km/h a přitom současně seče vysokou trávu. Hodinový výkon ve svažitém terénu je zhruba 2500 m2, na rovině je daleko vyšší,“ uvedl.

Sekačka při práci v sadu ušetří svého majitele náročného sekání se shýbáním a ohýbáním, které dříve absolvoval se svou původní sekačkou s pojezdem. „Většinou trávu sečeme jednou za čtrnáct dní. Při vysoké trávě se seče dvakrát. Sekačkou se dobře seče tráva i pod křovím díky nájezdu předkem,“ doplnil. K sekání slouží sekačka z 20 až 30 %, jinak ji P. Liškař využívá také jako tahač a nosič nářadí. Trávu na jaře a v létě mulčuje a na podzim přimontovanými hráběmi vlastní výroby shrabe v sadu listy a zbytky trávy a vše dá do kompostu.

Ideální pomocník

Sekačka má pod kapotou motor s 18 koňmi, každé kolo má samostatný hydraulický náhon. Dva nože umístěné v bubnu mají obvodovou rychlost zhruba 300 km/h, dokáží si poradit i s kmínkem či pařezem. Celý buben je výměnné zařízení jištěné dvěma závlačkami. Část trávy v sadu nechává P. Liškař narůst a pak ji seče a usuší na seno. Do budoucna proto plánuje udělat si k sekačce Walker nový nosný rám a doplnit stroj o lištu na sekání vysoké trávy.

Text a foto

Lucie Poláková

Více informací o sekačkách Walker ZDE

Máte dotaz? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.