Revoluce v pěstování ozimé řepky
Pěstování ozimé řepky je náročný proces, který vyžaduje pečlivé a správné postupy pro dosažení optimálních výnosů.

Metod v zakládání porostů existuje několik, jednou metodou je i strip-till. Při použití metody Strip-till se některé aspekty pěstování mohou lišit oproti tradičním metodám, a proto je důležité znát klíčové faktory a postupy.
Francouzská společnost AGRISEM, specializující se na technologie strip-till a no-till, využívá k zakládání porostů stroje STRIPCAT II, upravené pro setí v jednom přejezdu. Výhodami této technologii jsou hlavně efekty rychlosti založení porostu, úspory nákladů a půdní vláhy, a hlavně šetrné hospodaření s půdní strukturou a podpora přirozených procesů v půdě.
Strip-til je nejčastěji používaný před setím kukuřice, jak na zapravení kejdy nebo pro průmyslové přihnojení. Ke každé variantě lze navíc připojit systém jednokotoučové nebo dvoukotoučové výsevní ustrojí i k jakékoli verzi Stripcatu a rozšířit jeho použití pro další plodiny. Technickým řešením u kukuřičné rozteče 75 cm může být připojení dvojdiskové botky ke Stripcatu a dávkování osiva buď z děleného čelního zásobníku nebo ze zásobníku pro malá osiva umístěného na stroji. Výsledný výsevek u 75 cm verze je poté v rozteči 53-22-53 kdy dvojřádek řepky s roztečí 22 je ohraničen 53 cm meziřadím. Vzhledem k možnosti individuálního nastavení roztečí pracovních jednotek lze dále Stripcat snadno upravit na potřebnou základní vzdálenost a případně snižovat šířku meziřadí. Toto agrotechnické řešení umožňuje snížit výsevky řepky při zachování plošného výsevu.
Z praktických zkušeností je ověřeno, že při výsevu tímto způsobem se časová náročnost na založení porostu pohybovala v hodnotách kolem 3,5 ha za hodinu se současnou spotřebou 8-11 litrů na hektar při použití 260hp traktoru se strojem o záběru 6 metrů. V porovnání s běžným konvenčním zpracováním půdy zahrnujícím orbu, předseťové zpracování a setí to znamená téměř 5x nižší časovou náročnost a 3x nižší spotřebu nafty.
Tato metoda rozšiřuje možnosti využití technologie Strip-till do dalších plodin a tím vede k rychlejší návratnosti investice, ale také výrazně přispívá ke změně agrotechnických postupů šetrnějších k půdě, které jsou velkým tématem současnosti.
Ing. Jan Zikmunda
Produktový specialista
CIME, s.r.o.
Více článků na toto téma
Vyžínací ramena a mulčovače FERRI – detaily určují výkon
Italská společnost FERRI se již více než šest generací věnuje výrobě mulčovačů, vyžínacích ramen a dalších strojů na práci s trávníky, živými ploty a pro údržbu krajiny. Produkce techniky Ferri byla vždy založená na jednoduchých, ale účinných koncepcích, jako je lepší komfort obsluhy, bezpečnost a optimalizace použití jednotlivých materiálů. Díky neustálému zaměření na výzkum a vývoj strojů pro údržbu veřejné a zemědělské zeleně je například společnost Ferri dlouholetým partnerem německého výrobce speciálních nosičů Unimog.
Kloubové nakladače Hyundai: Špičková technologie pro maximální výkon
Kloubové nakladače Hyundai představují špičku v oblasti stavební techniky, nabízející široké spektrum využití napříč různými odvětvími. Jejich univerzálnost a výkonnost je činí nepostradatelnými „parťáky“ pro profesionály hledající spolehlivá a efektivní řešení.
STRIPCAT II - efektivní stroj pro zapravení kejdy nebo digestátu
V zemědělství se stále více prosazuje trend minimalizace zásahů do půdy s cílem zachovat její strukturu, zlepšit vodní režim a optimalizovat náklady na práci a spotřebu pohonných hmot. Jedním z nejnovějších trendů je pásové zpracování půdy, které představuje efektivní a šetrnou metodu pro přípravu polí. Na poli inovací se v tomto směru významně prosazuje stroj Stripcat II, který přichází na trh díky renomované francouzské firmě Agrisem. Tento stroj je vysoce specializovaný na minimalizaci půdní eroze a zároveň zajišťuje vynikající přípravu půdy pro pěstování rostlin.