STRIPCAT II - efektivní stroj pro zapravení kejdy nebo digestátu
V zemědělství se stále více prosazuje trend minimalizace zásahů do půdy s cílem zachovat její strukturu, zlepšit vodní režim a optimalizovat náklady na práci a spotřebu pohonných hmot. Jedním z nejnovějších trendů je pásové zpracování půdy, které představuje efektivní a šetrnou metodu pro přípravu polí. Na poli inovací se v tomto směru významně prosazuje stroj Stripcat II, který přichází na trh díky renomované francouzské firmě Agrisem. Tento stroj je vysoce specializovaný na minimalizaci půdní eroze a zároveň zajišťuje vynikající přípravu půdy pro pěstování rostlin.

Hlavní výhodou pásového zpracování je přitom nejen udržitelnost, ale i výrazné zlepšení půdní struktury v dlouhodobém horizontu. Půda zůstává více porézní, což umožňuje lepší provzdušnění a zlepšuje její schopnost zadržovat vodu. To je zejména v období sucha klíčové, protože zajišťuje stabilní růst rostlin i bez pravidelných srážek.
Stripcat II disponuje hlavním rámem, na kterém jsou pomocí třmenů upevněny půdo-zpracující jednotky. Jednotky jsou instalovány na paralelogramu, který je zárukou dodržení pracovní hloubky i v nerovnostech. Meziřádkovou vzdálenost je možné nastavit od 45–80 cm. Přestavba roztečí se provádí uvolněním třmenů a posunutím jednotek. Stroj je k dispozici ve verzích s přihnojením kejdy nebo digestátu, s přihnojením pevnými průmyslovými hnojivy, přihnojením tekutými hnojivy anebo jejich kombinací. Proto stroj najde využití jak ve službách, tak u menších či středně velkých a velkých zemědělců.
Dávka kejdy či digestátu by při aplikaci do půdního profilu neměla vést k rozplavení půdy v okolí depa. Všeobecně se doporučuje dávkovat v rozsahu 10–30 m³ na ha. S vyšší dávkou kejdy, nad 30 m³ na ha, rovněž narůstá riziko možného negativního ovlivnění klíčivosti semen a vzcházivosti rostlin v důsledku vzlínání hnojiva do blízkého okolí osiva, a to zejména v případech, kdy vzdálenost mezi uloženým osivem a vrchem depa s kejdou je menší než 70 mm. Vzdálenost 70–80 mm mezi uloženým osivem a vrchní částí depa je považována za optimální i z hlediska vývoje rostlin, protože tuto vzdálenost překonávají kořeny v době, kdy jsou již schopny živiny z kejdy nebo digestátu využít. Stroje určené pro aplikaci kejdy dokážeme agregovat se všemi typy aplikátorů (viz fotografie).
Foto: Milan Špiňar
Jednotka se skládá z nařezávacího disku, který vedou dvě opěrná kola. Zvlněný disk má primárně za úkol naříznout drážku. Druhým pracovním orgánem jsou plovoucí čističe řádků, u nichž se pneumatický příklad nastavuje pohodlně z kabiny. Funkcí čističů je vyhrnutí rostlinných zbytků ze zpracovaného řádku a přemístění organického materiálu do meziřádkového prostoru. Nejdůležitější částí stroje je kypřící slupice s dlátem, která může kypřit až do hloubky 30 cm. Slupice je jištěna pomocí NONSTOP hydraulického jištění s nastavitelným tlakem. Nastavitelné ohraňující disky nacházející se po obou stranách slupice zajišťují šířku zpracovaného pásu. Poslední pracovní částí je zatlačovací kolečko, které je rovněž plynule vzduchově nastavitelné z kabiny.
Stripcat II lze dovybavit jednořádkovými nebo dvojřádkovými secími jednotkami a propojit jak s čelními zásobníky DSF, tak zásobníky DS200 nebo DS500.
Agrisem a jejich stroj Stripcat II představují vynikající příklad toho, jak se moderní technologie a šetrné postupy mohou spojit pro dosažení vyšší efektivity a udržitelnosti v zemědělství. Pásové zpracování půdy je dnes nejen inovativní, ale také potřebné pro dosažení optimálních výsledků při minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí. Stripcat II se jeví jako ideální volba pro farmáře, kteří hledají způsob, jak zlepšit svou produkci a současně chránit přírodní zdroje pro budoucí generace.
V současné době se na stroj STRIPCAT II vztahují dotační podpory z Operačního programu životního prostředí, kde je vyhlášená 82. výzva. Od 29.4. 2025 probíhá rovněž příjem žádostí do programu 37.73 - Technologie snižující emise GHG a NH3, který je v rámci Programu rozvoje venkova.
Ing. Vojtěch Benáček
Produktový specialista
CIME, s.r.o.
Více článků na toto téma
Vyžínací ramena a mulčovače FERRI – detaily určují výkon
Italská společnost FERRI se již více než šest generací věnuje výrobě mulčovačů, vyžínacích ramen a dalších strojů na práci s trávníky, živými ploty a pro údržbu krajiny. Produkce techniky Ferri byla vždy založená na jednoduchých, ale účinných koncepcích, jako je lepší komfort obsluhy, bezpečnost a optimalizace použití jednotlivých materiálů. Díky neustálému zaměření na výzkum a vývoj strojů pro údržbu veřejné a zemědělské zeleně je například společnost Ferri dlouholetým partnerem německého výrobce speciálních nosičů Unimog.
Kloubové nakladače Hyundai: Špičková technologie pro maximální výkon
Kloubové nakladače Hyundai představují špičku v oblasti stavební techniky, nabízející široké spektrum využití napříč různými odvětvími. Jejich univerzálnost a výkonnost je činí nepostradatelnými „parťáky“ pro profesionály hledající spolehlivá a efektivní řešení.
AGRISEM BOSS – předváděcí secí stroj pro všechny podmínky
AGRISEM BOSS – dokonalé setí v každých podmínkách.