Malotraktory Goldoni - tam, kde jde o rozměry

Malotraktory vhodné pro zelináře, ovocnáře, školkaře či vinaře, tedy pro oblasti, kde důležitou roli hraje šířka

Rodina Goldoni z italského města  Migliarina di Carpi v oblasti Modeny vyrábí své stroje již od roku 1926. Zaměřuje se na jednoosé a malé dvouosé traktory ve výkonových třídách od 5 až do 100 koní. Od svého založení oslovuje firma Goldoni své zákazníky traktory z řad zelinářů, ovocnářů, školkařů či vinařů, tedy oblastí, kde je důležitou vlastností traktorů, malá šířka.

Nejužší v řadě

Prvním z řady speciálních traktorů, který díky svým rozměrům nachází uplatnění zejména u školkařů, je Goldoni Base. Jde o kloubový traktor se stejně velkými koly a  dvouválcovým motorem Lombardini o výkonu 22 koní. Se svými 80 cm šířky je předurčen pro práci mezi úzkými řádky. Odpovídající velikost pneumatik, krátký rozchod kol a nízké těžiště znamenají velkou stabilitu. Kloubové řízení s úhlem natočení 45 stupňů zajišťuje poloměr otáčení do 120 cm. Středový kloub hydraulického řízení umožňuje výkyv přední nápravy do boku v úhlu 16 stupňů, což je dobré při práci v nerovných, nebo rozbahněných podmínkách a tento výkyv zaručí, že vždy budou všechna čtyři kola na zemi v záběru. Zdvihová kapacita 500 kg u zadních ramen kategorie 1N není běžná u takto malého traktoru a je velkou předností pro možné připojení i těžkého nářadí. Standardní je pohon všech 4 kol s mechanickými uzávěrkami diferenciálů na obou nápravách, takže traktor pracuje i v těch nejtěžších podmínkách. Převodovka je mechanická s 9 převodovými stupni (6 dopředu a 3 dozadu).

Bezpečnost obsluhy chrání sklopný ROPS rám, který je ve výšce pouhých 100 cm nad sedadlem a tak můžete snadno jezdit i pod stromy v zahradách, nebo v sadech.

Malý velký traktor

Druhý v řadě traktorů Goldoni, který vyniká rovněž minimalistickou šířkou, nese označení Ronin 50. Ve třídě s výkonem motoru do 50 koní nemá se svými 1090 mm šířky konkurenci. Jde o zcela nový koncept, který v základu vychází z modelu Goldoni Aster, ale jednotlivé konstrukční celky byly zmodernizovány. Důraz byl kladen právě na šířku stroje a na další možnosti výbavy a agregace pracovního nářadí.

Goldoni opět použil u tohoto modelu, osvědčenou značku motorů Lombardini, a sice typ LDW 2204 s vynikajícím výkonem 48 koní. Atmosferické motory Lombardini jsou typicky traktorové dieselové motory se systémem vstřikování čerpadlo – tryska, které dosahují maximálního točivého momentu při otáčkách kolem 1850 ot/min. V praxi se pak nejčastěji jezdí při otáčkách 1600 – 1800 min, což znamená provoz s nízkou spotřebou paliva.

Zajímavé je uložení palivové nádrže. Palivová nádrž je uložena nahoře před kabinou a nikoliv pod ní – jako ochrana proti nárazu. Nádrž je z plastu.

Traktor je vybavený převodovkou  12+12, tedy dvanácti stupni vpřed i vzad a to v rozsahu rychlosti pojezdu od 0,7 km/h – 30 km/h. Velkou odlišností Roninu je použití takzvaného ,,rychloreverzu“. Prakticky má traktor k dispozici dvě zpátečky. Jednu klasickou, řazenou reverzační pákou pod volantem, při nichž couvá traktor stejně rychle jako při jízdě vpředu a druhou, tzv. rychlou zpátečku, která couvá nezávisle na zařazeném dopředném převodovém stupni. Tuto zpátečku využije obsluha například při práci s rotavátorem, kdy při práci jede nízkou rychlostí a při otáčení zařadí jednou pákou rychlou zpátečku a tak zrychlí otáčení na souvrati. Pokud by traktor nebyl vybaven rychloreversem, musela by obsluha pro rychlejší couvání přeřadit dvěma pákami.

K traktoru je možné připojit nářadí hned na třech místech, do zadního tříbodového závěsu s nosností 1800 kg, do předního tříbodového závěsu s nosností 350 kg a do prostoru mezi nápravy, kde může být umístěn mezinápravový vývodový hřídel.

Do přetlakové kabiny se bez problémů srovná i urostlá obsluha a určitě ocení umístění ovládacích prvků. Vše je tam, kde to člověk hledá. Kompaktní rozměry, robustnost a spolehlivost - Ronin 5O je odpovědí pro všechny, kteří potřebují univerzální, multifunkční stroj, který má všechny silné stránky traktorů Goldoni.

  • Goldoni Base - kloubový traktor se stejně velkými koly
  • Kompaktní rozměry - nejužší v řadě malotraktorů Goldoni
  • V kombinaci šířky a výkonu nemá tento malotraktor konkurenci.

Máte dotaz? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.