Udržitelné zemědělství

Co je to udržitelné zemědělství?

Udržitelné zemědělství (anglicky Conservation Agriculture - CA) je zemědělský systém, který může zabránit snižování kvality orné půdy a zároveň regenerovat degradované půdy. Podporuje udržení trvalého půdního pokryvu, minimální narušení půdy a diverzifikaci rostlinných druhů. Zvyšuje biologickou rozmanitost a přirozené biologické procesy nad i pod povrchem země, což přispívá ke zvýšení účinnosti využívání vody a živin a ke zlepšení a trvalé produkci plodin.

Principy UZ jsou univerzálně použitelné pro všechny zemědělské krajiny a využití půdy s místně přizpůsobenými postupy. Zásahy do půdy, jako je mechanická kultivace půdy, jsou omezeny na absolutní minimum nebo se jim zcela vyhýbají a externí vstupy, jako jsou agrochemikálie a rostlinné živiny minerálního nebo organického původu, jsou aplikovány optimálně a způsobem a množstvím, které nenarušují nebo nenarušují biologické procesy. .

UZ usnadňuje dobrou agronomii, jako jsou včasné operace, a zlepšuje celkové hospodaření na půdě pro produkci zalévanou deštěm a zavlažováním. Spolu s dalšími známými osvědčenými postupy, včetně používání kvalitních osiv a integrovaného hospodaření se škůdci, živinami, plevelem a vodou atd., je UZ základem pro udržitelnou intenzifikaci zemědělské výroby. Otevírá větší možnosti pro integraci výrobních odvětví, jako je integrace stromů a pastvin do zemědělské krajiny.

Principy udržitelného zemědělství

Udržitelné zemědělství je založeno na třech základních principech:

Minimální mechanické narušování půdy

Minimální mechanické narušení půdy se vztahuje k různým technikám Reduced-till s nízkým narušením půdy mezi něž patří No-till nebo Strip-till.Narušená plocha by měla být široká méně než 25 cm nebo méně než 25 % obdělané plochy (podle toho, která hodnota je nižší).Nemělo by docházet k pravidelnému obdělávání půdy, které by narušovalo větší plochu, než jsou výše uvedené limity. Vzhledem k vysokému pokryvu rostlinnými zbytky a nízké hloubce zpracování lze uvažovat také o jiných technikách jako jsou Mulch-till, Rigde-till nebo Vertical-till jako doplnění výše uvedených systémů.

Neustálý rostlinný pokryv půdy

Pro rozlišení rostlinného pokryvu se používají 3 kategorie:

30-60 %  Strip-till, Ridge-till
60-90 %  Mulch-till, Vertical-till
více než 90 % No-till

Povrchy s krytím menším než 30 % nejsou z pohledu udržitelného zemědělství vhodné.

Různorodost pěstovaných plodin

Střídání plodin by mělo zahrnovat alespoň 3 druhově různé plodiny. Opakované pěstování pšenice, kukuřice a ječmene není nutně vylučujícím faktorem, ale také není principem různorodosti.

Proč to dělat?

Přibližně jedna třetina půdy planety je degradována. V mnoha zemích intenzivní rostlinná produkce vyčerpala půdu do té míry, že je budoucí produkce v těchto oblastech ohrožena. Zdravá půda je klíčem k rozvoji udržitelných systémů produkce plodin, které jsou odolné vůči dopadům změny klimatu. Obsahují rozmanité společenství organismů, které pomáhají kontrolovat choroby rostlin, populace hmyzu a plevelů; recyklovat půdní živiny; a zlepšit strukturu půdy s pozitivními účinky na schopnost zadržovat vodu, zadržování živin a zásobování a úrovně organického uhlíku.

Udržitelné zemědělství je o 20 až 50 procent méně náročné na vstupy, a tak přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů prostřednictvím nižších energetických vstupů a lepší účinnosti využití živin. Zároveň stabilizuje a chrání půdu před rozkladem a uvolňováním uhlíku do atmosféry.

Udržitelné zemědělství poskytuje řadu výhod všech úrovních:

  • Udržitelnost. Poskytuje skutečně udržitelný výrobní systém, který nejen zachovává, ale také zvyšuje přírodní zdroje a zvyšuje rozmanitost půdní bioty, fauny a flóry (včetně volně žijících živočichů) v systémech zemědělské produkce, aniž by se obětovaly výnosy na vysoké úrovni produkce.
  • Zvýšená biodiverzita. UZ závisí na biologických procesech, aby fungovaly, zvyšuje biodiverzitu v systému zemědělské výroby na mikro i makro úrovni.
  • Sekvestrace uhlíku. Pozemky v No-till fungují jako pohlcovač CO2 a konzervační zemědělství uplatňované v celosvětovém měřítku by mohlo významně přispět ke kontrole znečištění ovzduší obecně a globálního oteplování zvláště. Zemědělci používající tuto praxi by nakonec mohli být odměněni uhlíkovými kredity.
  • Úspora práce. Obdělávání půdy je ze všech zemědělských operací energeticky nejnáročnější, a proto v klasickém zemědělství provoz znečišťující ovzduší. No-till systémem mohou zemědělci ve srovnání s konvenčním pěstováním ušetřit 30 až 40 % času, práce a s tím spojených paliv.
  • Zdravější půdy. Půdy pod UZ mají velmi vysoké infiltrační schopnosti vody, které výrazně snižují povrchový odtok a tím i erozi půdy. To zlepšuje kvalitu povrchové vody, snižuje znečištění půdní erozí a zvyšuje zdroje podzemní vody. V mnoha oblastech bylo po několika letech ochranářského hospodaření pozorováno, že přírodní prameny, které před mnoha lety vyschly, opět začaly vytékat. Potenciální účinek masivního přijetí ochranného zemědělství na globální vodní bilanci ještě není plně rozpoznán.
  • Zvýšené výnosy. konzervační zemědělství není v žádném případě extensivní zemědělství a umožňuje výnosy srovnatelné s moderním intenzivním zemědělstvím, ale udržitelným způsobem. Výnosy mají tendenci se v průběhu let zvyšovat s klesajícími variacemi výnosů.
  • Snížené náklady. Pro zemědělce je konzervační zemědělství většinou atraktivní, protože umožňuje snížení výrobních nákladů, snížení času a práce, zejména v době agrotechnických lhůt, jako je příprava půdy a setí, a v mechanizovaných systémech snižuje náklady na investice a údržbu stroje v dlouhodobém horizontu.

NABÍDKA NAŠICH STROJŮ PRO UDRŽITELNÉ ZEMĚDĚLSTVÍ ZDE

  • C:\fakepath\minimální mechanické narušení půdy
  • C:\fakepath\Neustálý rostlinný pokryv půdy
  • C:\fakepath\Různorodost pěstovaných

Máte dotaz? Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.